Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. W krajach rozwiniętych pacjentki w wieku 20–60 lat przechodzą rutynowe badania przesiewowe pod kątem raka szyjki macicy w gabinetach i przychodniach ginekologicznych. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych (AAFP) w Stanach Zjednoczonych około 55 milionów kobiet rocznie przechodzi badanie cytologiczne, z czego 4 miliony mają nieprawidłowe wyniki i są kierowane na badanie kolposkopowe w celu wykonania obrazowania szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. W krajach rozwiniętych pacjentki w wieku 20–60 lat przechodzą rutynowe badania przesiewowe pod kątem raka szyjki macicy w gabinetach i przychodniach ginekologicznych. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych (AAFP) w Stanach Zjednoczonych około 55 milionów kobiet rocznie przechodzi badanie cytologiczne, z czego 4 miliony mają nieprawidłowe wyniki i są kierowane na badanie kolposkopowe w celu wykonania obrazowania szyjki macicy.

Mimo że istnieją różne narzędzia diagnostyczne, rak szyjki macicy jest jednym z najsłabiej wykrywalnych nowotworów narządu płciowego, pomimo posiadania narzędzi diagnostycznych. Oficjalne statystyki światowe mówią o 500 tys. zachorowań rocznie na świecie. Kilka tysięcy z nich to przypadki odnotowane w Polsce. Niestety, do 50% zachorowań kończy się śmiercią pacjentki. Jeśli jednak nowotwór szyjki macicy zostanie wykryty we wczesnym stadium – do 5 lat od pojawienia się pierwszych komórek rakowych – szansa wyleczalności wzrasta nawet do 98%. Jedną z metod diagnostycznych, które wspierają wczesne wykrycie raka i uzupełniają badania cytologiczne, jest kolposkopia.

Kolposkopia nie jest w Polsce dostatecznie rozpowszechniona. Przyczyną może być wysoka cena używanych dotychczas kolposkopów, uciążliwość badania dla pacjentek oraz niewielki stopień wykorzystania tej metody przez lekarzy w diagnostyce szyjki macicy. Firma MobileODT stworzyła EVA System®, który daje możliwość powszechnego i bardzo łatwego wykonywania kolposkopii wraz z analizą jej wyników w gronie konsyliarnym.

Najważniejsze cechy EVA System® to:

  • dostępność – czyli stosunkowo niska cena sprzętu,
  • łatwość użycia przez  personel medyczny każdego szczebla,
  • nieinwazyjność w stosunku do pacjentek,
  • szybkość w użyciu,
  • tworzenie elektronicznej karty pacjentki wraz z historią badań,
  • możliwość gromadzenia danych do planowania, wykonania i oceny badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy,
  • planowanie, wykonanie i analiza kampanii badań przesiewowych identyfikujących potencjalne przypadki zachorowań.