• Nieinwazyjne i szybkie badanie FRD w diagnostyce raka szyjki macicy

FRD (Folate Receptor-Mediated Staining Solution) to roztwór barwiący za pośrednictwem receptora kwasu foliowego do wykrywania w czasie rzeczywistym komórek przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Ta opatentowana technologia stanowi łatwe w użyciu, szybkie, dokładne, niedrogie i bezpieczne rozwiązanie diagnostyczne.

  • Proces tej metody nie wymaga obecności cytopatologa ani korzystania z laboratorium medycznego, co znacznie obniża koszty.
  • Badanie jest nieinwazyjne i możliwe do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym, a jego wynik jest natychmiastowy – odczyt reakcji barwnikowej następuje w ciągu 30-60 sekund.
  • Zestaw do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem FRD jest przenośny i zapewnia wiarygodne wyniki.
  • Czułość i swoistość reakcji wykrywania zmian H SIL i CIN2+ wynosi 70-80%, czyli więcej niż konwencjonalna cytodiagnostyka PAP.
  • FRD pokazuje, w którym kwadrancie tarczy szyjki macicy występują zmiany, co pozwala na precyzyjne pobranie wycinków ze wskazanego miejsca. To zapewnia dokładność biopsji.
  • W praktyce klinicznej FRD można stosować jako dodatkowe narzędzie diagnostyczne w badaniach przesiewowych do wykrywania zmian przednowotworowych i nowotworowych, a także do oceny i monitorowania stanu zdrowia pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego (ASC-US) oraz pacjentek z dodatnimi wynikami testu na HPV.

Skład zestawu

Roztwór barwiący do wykrywania zmian za pośrednictwem receptorów folianowych – FRD składa się z kwasu foliowego, zredukowanego błękitu metylenowego, kwasu octowego i dimetylosulfotlenku.

Jednorazowy aplikator do barwienia nabłonka służy do pobierania złuszczających się komórek z tarczy szyjki macicy, podczas rutynowego badania wziernikiem ginekologicznym.

Produkt jest pakowany po
24 sztuki w kartonowym
opakowaniu.

Zawiera instrukcję
stosowania krok po kroku,
napisaną w języku polskim.

Cena jednego zestawu do wykonania badania FRD wynosi 65 zł 39 zł brutto. Promocja trwa do wyczerpania zapasów.

Na czym polega badanie FRD?

Z tarczy szyjki macicy pobiera się złuszczające się komórki za pomocą jednorazowego narzędzia z porowatą gąbką (aplikator). Pobór może nastąpić podczas rutynowego badania ginekologicznego z użyciem wziernika. Następnie gąbkę zanurza się w odczynniku, który zmienia barwę w zależności od ilości receptorów dla kwasu foliowego. Dowiedziono bowiem, że nieprawidłowe komórki mają większe zapotrzebowanie na kwas foliowy, który pozyskują aktywnie z bezpośredniego otoczenia.

Jak reakcja barwnikowa
może uchronić szyjkę macicy?

Dzięki nadekspresji podtypu receptora folianowego w nabłonku ze zmianami High Grade, kompleks FRD wiąże się z receptorem folianowym uruchamiając proces endocytozy. W komórce błękit metylenowy ulega utlenieniu dając niebieskie, niebieskoczarne lub czarne zabarwienie świadczące o występowaniu zmiany CIN2+.

Korzyści kliniczne

Szybkość

Odczyt wyników następuje w ciągu 30–60 sekund

Czułość

Czułość wykrywania CIN2+ na poziome 89,02%

Dokładność

Wykrywanie zmian w szyjce macicy zarówno w nabłonku płaskim, jak i kolumnowym

Lokalizacja

Określenie lokalizacji nieprawidłowych zmian

Minimalna inwestycja

Szybkie szkolenie i brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy