Jest nam niezmiernie miło poinformować, że system do zautomatyzowanej oceny wizualnej EVA z technologią VisualCheck opartą na sztucznej inteligencji, która pomaga lekarzom podejmować decyzje kliniczne, oceniając zmiany na szyjce macicy, otrzymał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
„W dniu 11 stycznia 2021 roku Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało Stanowisko, dotyczące systemu Enhanced Visual Assessment (EVA) z programem VisualCheck w diagnostyce zmian szyjki macicy. System EVA z programem VisualCheck otrzymał Pozytywną Opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (…). Wprowadzenie nowoczesnych przenośnych urządzeń obrazujących szyjkę macicy z interpretacją obrazów z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym stanowi wsparcie w diagnostyce zmian śródnabłonkowych i raka szyjki macicy. Dodatkowo umożliwiona jest archiwizacja obrazów w elektronicznej bazie pacjenta”.
Prof. dr hab. n. med. Mariusz Zimmer
Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami prezentującymi Stanowisko i Opinię Ekspertów PTGiP.
Przedstawiamy pismo od prof. dr hab. Mariusza Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wykorzystania algorytmu sztucznej inteligencji VisualCheck w procedurze badań wspierających ocenę stanu szyjki macicy oraz profilaktykę w kierunku RSM. W piśmie podkreślono możliwość wykonywania zdjęć szyjki macicy za pomocą urządzenia EVA System przez przeszkolone położne. Stanowi to dodatkowe wsparcie dla lekarzy w diagnostyce zmian śródnabłonkowych i raka szyjki macicy oraz daje możliwość wykorzystania potencjału położnych – także w aspekcie dotarcia do większej liczby kobiet.
„Chcemy podziękować za możliwość wypożyczenia i przetestowania mobilnego kolposkopu EVA System. Wykorzystując urządzenie przeprowadziliśmy 10 badań, potwierdzając w pełni użyteczność urządzenia w rutynowej pracy gabinetu ginekologicznego”.
prof. dr hab. n. med. Bogdan Kałużewski
Publikacje
Jakie kierunki wyznaczył Kongres EUROGIN 2022? O sztucznej inteligencji w walce z HPV, zmianie w genotypowaniu, o dobrych perspektywach self-samplingu oraz Heatmapie przeczytacie na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego 2/2022.
O teraźniejszości i przyszłości EVA System z VisualCheck (VC), jako narzędzia do diagnostyki przy użyciu AI w rękach położnych, rozmawiamy z dr n. med. Ewą Kuś, ekspertem Grupy LUX MED do spraw ginekologii i położnictwa.
„Uważam, że zbyt wielu z nas przesadnie i bezkrytyczne ufa rozmazom cytologicznym, zwłaszcza ujemnym wynikom, choć od lat znane są ograniczenia tej metody” – mówi dr n. med. Grzegorz Głąb w artykule poświęconemu sztucznej inteligencji w ginekologii, który ukazał się na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego, nr 3/2021.
O sztucznej inteligencji w profilaktyce raka szyjki macicy w rozmowie z dr n. med. Grzegorzem Głąbem przeczytamy w artykule opublikowanym na portalu Fundacji Kwiat Kobiecości.
O tym jak EVA System z technologią VisualCheck zwiększy wykrywalność raka szyjki macicy i zrewolucjonizuje pracę ginekologów pisze redaktor Wojciech Moskal na łamach „Gazety Wyborczej”. Zapraszamy do lektury.
„Dzięki VisualCheck szansa na popełnienie błędu jest dużo mniejsza, a jednocześnie szansa na wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości jest dużo większa. Dla mnie jest to jedna z najważniejszych zalet tej technologii” – mówi w wywiadzie lek. med. Jerzy Zygmunt, który od roku używa VisualCheck w swojej klinice. Wywiad ukazał się w Nowym Gabinecie Ginekologicznym nr 2/2021.
O zastosowaniu VisualCheck jako ultranowoczesnej metody w badaniach przesiewowych w kierunku zmian nowotworowych szyjki macicy w wywiadzie z profesorem dr hab. n.med. Mariuszem Zimmerem, kierownikiem II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Artykuł ukazał się na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego nr 06/2020.
Mimo znacznego ograniczenia częstości występowania raka szyjki macicy oraz związanej z nim śmiertelności, diagnostyka w tym obszarze wymaga standaryzacji i poprawienia jakości skriningu – pisze w swojej opinii prof. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).
Badanie FRD jest niezwykle cenne, ponieważ umożliwia błyskawicznie i dokładnie ocenić zarówno stan tarczy, jak i kanału szyjki macicy. Tej metodzie diagnostycznej wiele uwagi poświęcił lek. med. Zbigniew Wróbel, specjalista ginekolog-położnik. Swoje wnioski zawarł w artykule.
Artykuł dr n. med. Wojciecha Homoli z II Katedry Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu o tym, na czym polega i jak chroni przed rakiem szyjki macicy badanie FRD – jedna z najnowszych i najszybszych metod skriningu w kierunku RSM.
W świetle ograniczeń związanych z COVID-19 narzędzia do podejmowania decyzji klinicznych, takie jak VisualCheck i EVA System, są w stanie zapewnić pacjentkom najlepszą możliwą ocenę stanu szyjki macicy. VisualCheck to algorytm sztucznej inteligencji (AI) i jedno z bardziej pożądanych rozwiązań w ocenie stanu zdrowia pacjentki. Więcej w wydaniu 3/2020 Nowoczesnego Gabinetu Ginekologicznego.
Artykuł lek. med. Marty Mączki na temat postawy medycznej względem patologii sromu, rozpoznawalności chorób zewnętrznych narządów płciowych u kobiet oraz potrzeby zwrócenia większej uwagi na schorzenia sromu w codziennej praktyce lekarskiej. Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 4/2019.
Katalog przypadków klinicznych połączony z mobilną kolposkopią EVA System, wsparty naukowym doświadczeniem, wieloletnią praktyką lekarską oraz pasją, a podany w niezwykle praktycznej, bo interaktywnej i zarazem prostej formie.
Rozmowa z prof. Mariuszem Bidzińskim na temat profilaktyki pierwotnej, cytologii i kolposkopii oraz wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – „Wolę zapobiegać niż leczyć”, Nowy Gabinet Ginekologicznynr 3/2018.
„Estetycznie i profilaktycznie” – wywiad z dr Zbigniewem Wróblem na temat rosnącego zainteresowania zabiegami ginekologii estetycznej i profilaktyce raka szyjki macicy. Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 5/2018.
Artykuł dr n. med. Grzegorza Głąba na temat przesiewowych badań kolposkopowych z zastosowaniem EVA System – „Mobilny kolposkop”, Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 1/2018.
Co to jest Automated Visual Examination (AVE)? Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Journal of the National Cancer Institute (Oxford Academy).
Opinie lekarzy
O konieczności lepszej dostępności badań przesiewowych, o tym, kiedy badanie kolposkopowe jest w centralnym punkcie diagnostyki, jak również o potrzebie jego uproszczenia rozmawiamy z dr Bartłomiejem Barczyńskim ze Specjalistycznego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego w Lublinie.
O tym, że cytologia to już za mało, o fatalnej sytuacji Polek w aspekcie badań i raka szyjki macicy, o konieczności propagowania kolposkopii rozmawiamy z dr Wojciechem Rasteńskim.
O sytuacji zdrowotnej Polek i o wykorzystaniu kolposkopu mobilnego w swoim gabinecie mówi dr nauk med. Jerzy Sarap, który od ponad 20 lat prowadzi w Bydgoszczy Prywatne Centrum Ginekologiczno-Położnicze VICTORIA.
Dr Paulina Pająk, ginekolog w Prywatnej Klinice Ginekologiczno-Położniczej Ultramedica Centrum Zdrowia Kobiety w Legionowie, uważa że telemedycyna to przyszłość wielu dziedzin, w tym również kolposkopii w ginekologii. Możliwość konsultacji wyników wymienia jako zdecydowaną zaletę systemu EVA.
O świadomości Polaków na temat raka szyjki macicy, o kolposkopii on-line, o nowych możliwościach diagnostycznych i od czego nie ma odwrotu – mówi dr n med. Krzysztof Sankiewicz, właściciel gabinetu ginekologiczno-położniczego SAN-MED w Podkowie Leśnej, pracujący także na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego w Pruszkowie.
Lekarze z misją, tej samej profesji, w trzecim pokoleniu to nieczęsty przypadek. Efektem połączenia tradycji z nowoczesnością jest FemiClinic. A wszystko po to, aby kobiety cieszyły się par excellance zdrowiem i komfortem. Rozmowa z dr Martą Blumską-Janiak i dr Patrycjuszem Zieniukiem.
„Kolposkop mobilny EVA wzbogaca praktykę ginekologiczną bez zbędnych komplikacji. Osobiście używam go na co dzień w ambulatoryjnej praktyce ginekologicznej”. Rozmowa z prof. dr n med. Jerzym Jakubowiczem.
O promowaniu wielorzędowej profilaktyki zdrowia wśród kobiet i powołanym w tym celu do życia Projekcie Salus feminis oraz o tym, kiedy pacjentki wolą kolposkop zamiast fotograficznego aparatu medycznego, rozmawiamy z lek. med. Martą Mączką – specjalistką położnictwa i ginekologii, na co dzień pracującą w Centrum Medycznym Kobieta i Matka w Warszawie, a także pomysłodawczynią Projektu Salus feminis.
O kompleksowej diagnostyce, zaufaniu i kolposkopie, dzięki którym dąży się do osiągnięcia doskonałości w trosce o zdrowie pacjentek rozmawiamy z Karoliną Waleśkiewicz-Ogórek – współwłaścicielką Omega Medical Clinics w Bydgoszczy.